Kontaminácia laku je znečistenie cudzími látkami, ktoré sa dostanú do laku počas procesu jeho nanášania, sušenia alebo aj za bežnej prevádzky vozidla. Tieto nečistoty môžu pochádzať z rôznych zdrojov a môžu ovplyvniť kvalitu a vzhľad lakovaného povrchu.
Najčastejšie formy kontaminácie laku:
- Náletová hrdza (vzdušná korózia)
- Živica zo stromov
- Asfalt (čierne fľaky alebo bodky)
Náletová hrdza
Náletová hrdza alebo inak povedané vzdušná korózia trápi mnoho majiteľov motorových vozidiel. Jedná sa o drobné čiastočky kovu, ktoré vznikajú najčastejšie trením brzdových platničiek. Brzdový prach sa počas jazdy víri a usádza na diskoch kolies a karosérií - väčšinou na zadnej časti vozidla a spodných častiach dverí. Ďalším zdrojom môže byť aj prechádzanie cez železničné priecestia.
Čo spôsobuje náletová hrdza?
Náletová hrdza sa usádza do pórov laku a postupom času spôsobí vznik lokálnej hrdze na vozidle. Aj keď kontamináciu laku nezbadáte na prvý pohľad, mikroskopické čiastočky kovu môžu pri umývaní auta vytvoriť takzvané letokruhy a tým znížiť estetiku vášho vozidla.
Odstránenie náletovej hrdze
Náletovú hrdzu je možné odstrániť chemicky pomocou MANIAC LINE - odstraňovač železa 1000 ml.
Prostriedok stačí naniesť na postihnutú časť vozidla a nechať pôsobiť. Po pár minútach môžete pozorovať sfarbenie do fialova čo značí reakciu s mikroskopickými čiastočkami kovu.
Odstránenie živice zo stromov
Živicu zo stromov je možné odstrániť jednoducho pomocou prostriedku MA-FRA Puliresina 250 ml.
Odstránenie asfaltu
Na odstránenie asfaltu, ktorý sa väčšinou nachádza v okolí kolies odporúčame použiť čistiaci prostriedok MA-FRA Deca Flash 250 ml.